چهارشنبه, 23 آبان 1397
 
آخرین اخبار
 

تداوم خشكسالي و چالشهای فراروی آبرساني سيار در روستاهاي شهرستان قائنات

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان قاینات گفت: با توجه به خشکسالی های 18 ساله در منطقه و کمبود منابع آبی در شهرستان قائنات کیفیت آب شرب هم کاهش یافته و افت شدید دارد که مسئولان استان باید برای این شرایط ضروری و رفع این مشکل و به نتیجه رسیدن طرح های آبرسانی سیار و اصلاح و بازسازی شبکه ها برای تخصیص اعتبار مورد نیاز تلاش بیشتری نمایند تا قبل از بروز بحران با انجام راهکار های لازم مشکل بر طرف شود.

محمدرضا عیدی اظهار داشت: آبرسانی سیار در واقع به عنوان برنامه ای کوتاه مدت و مرهمی موقت برای تأمین نیاز های ضروری بوده که امروزه به اضطرار در حال انجام است.

وی ادامه داد: آبرسانی سیار یک شیوه مدیریتی است که برای رفع بحرانهای ضروری شکل گرفته، اما تداوم خشکسالی ها و کاهش شدید منابع آبی باعث شده آبرسانی سیار در شهرستانها به روشی پایدار تبدیل شده است.

عیدی با اشاره به حمل 133 سرویس در ایام پیک مصرف تصریح کرد: شهرستان قائنات دارای 46 روستا تحت پوشش آبرسانی سیار است که جمعیتی برابر با هزار و 549 خانوار و 4هزار و 583 نفر می باشد.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان قاینات اظهار داشت: طی 9 ماهه سال جاری 13 هزار و 179 متر مکعب در قالبه هزار و 138 سرویس و با طی مسافتی بالغ بر 18 هزار و 532 کیلومتر به 46 روستای تحت پوشش حمل گردیده است.

محمدرضا عیدی در بخش دیگر صحبت های خود خاطرنشان ساخت: تعداد 36 دستگاه تانکر فلزی ثابت با ظرفیت 407 متر مکعب برای تخلیه و برداشت آب به دهیاران و شوراها تحویل شده و مابقی روستاها آب حمل شده داخل منابع بتنی تخلیه می شود.

وی اظهار داشت: مدت 2 سال هست که چرخه آبرسانی با دیون می چرخد و تا کنون اعتباری آنچنان باید و شاید تخصیص نیافته است.

عیدی بدهی پیمانکار آبرسانی سیار را در شهرستان قاینات تا پایان آذر ماه 96 مبلغ 350 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: باید نسبت به پرداخت دیون پیمانکاران آبرسانی سیار اقدام عاجل صورت گیرد و چنانچه اعتباری تخصیص پیدا نکند شاهد ایجاد اختلال در روند آبرسانی سیار خواهیم بود.

عیدی ادامه داد: برابر موافقت نامه سهمیه هر خانوار در شبانه روز 50 لیتر هست که تاکنون بیشتر از سهمیه حمل می گردیده است و با توجه به محدودیت اعتبار و تخصیص نیافتن اعتبارات به مدت 2 سال، مجبوریم از بهمن ماه وفق مقررات همان 50 لیتر در شبانه روز را حمل نماییم؛ لذا روستائیان عزیز باید علیرغم مشکلات نسبت به صرفه جویی اقدام لازم را بعمل آورند.

 
 
 
 


 

 

 

پیوندها

 

 
 

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت خبری شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی محفوظ میباشد
طراحی و پیاده سازی توسط مجتمع برنامه نویسی حرفه ای ایرانیان