آرشیو اخبار
چهارشنبه, 31 مرداد 1397
 
آخرین اخبار
 

اصلاح و بازسازی بیش از 15 کیلومتر شبکه فرسوده با همکاریهای مردمی و دهیاران روستاهای قاینات خراسان جنوبی

    

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان قاینات از اصلاح و بازسازی 15 هزار و 392 متر از خطوط انتقال و شبکه توزیع روستایی در این شهرستان خبر داد.

محمدرضا عیدی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به عمر بالا و قدمت برخی از شبکه های توزیع روستایی، خطوط انتقال و همچنین تاسیسات آبرسانی روستایی در سطح شهرستان، هدر رفت بالایی را بدنبال داشته و این امور بر آن شده که در جهت مدیریت داشته ها گام بردارد.

وی ادامه داد: بر همین اساس طبق تعاملات انجام شده از سال 96 با بخشداران بخش مرکزی، سده و نیمبلوک، روستاهایی که بیشترین حجم هدر رفت آب را دارا بودند مورد بررسی و شناسایی قرار گرفتند.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان قاینات به نشست مشترک با دهیاران و بخشداریها شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به فرآیندهایی چون آسفالت و سنگ فرش معابر و در جهت هماهنگی جهت انجام امور زیربنایی در این روستاها، نسبت به تنظیم و تبیین تفاهم نامه هایی مابین این امور و دهیاری ها اقدام به عمل آمد و بر طبق این تفاهم نامه ها مقرر گردید اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده در روستاهای هدف با مشارکت خود اهالی انجام گیرد.

عیدی افزود: حفاری، نیروی کارگری، تهیه خاک سرندی و پرنمودن چاله ها پس از لوله گذاری از جمله مواردی است که طبق تفاهم نامه توسط اهالی صورت میگیرد.

وی خاطرنشان کرد: طراحی و مهندسی مجدد، تهیه لوله و اتصالات و نظارت بر نحوه اجرا از جمله فرآیندهای مربوط به امور آب و فاضلاب روستایی قاینات بوده است.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان قاینات با بیان اینکه در سال 96 بالغ بر 5 هزار و 250 متر عملیات لوله گذاری اجرا گردیده است؛ تصریح کرد: با توجه به اهمیت اصلاح شبکه های فرسوده، این فرآیند در سه ماهه اول سال جاری نسبت به کل سال 1396، افزایش دو برابری داشته و برابر با 10 هزار و 142 متر لوله، مورد تعویض قرار گرفته است.

محمدرضا عیدی در پایان ابراز امیدواری کرد با همت اهالی روستاها و همچنین کمک خیرین آبرسان، بتوان بیش از پیش از اتلاف آب شرب روستاهای شهرستان جلوگیری کرده و با مدیریت صحیح توزیع از سوی این امور و مدیریت مصرف توسط مردم، بحران کم آبی در منطقه را پشت سر گذاریم.

بازدید معاون عمرانی استانداری خراسان جنوبی از روند اجرایی پروژه آبرسانی روستایی مجتمع کویر شهرستان طبس

سید مجتبی علوی مقدم، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی به همراه تنی چند از مدیران ارشد استان، از روند اجرایی و پیشرفت فیزیکی پروژه آبرسانی روستایی مجتمع کویر شهرستان طبس بازدید کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی به وضعیت موجود این مجتمع اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر این مجتمع آبرسانی تعداد 14 روستا با جمعیتی بالغ بر 3600 نفر را تحت پوشش خود قرار داده است.

مهدی صفوی نژاد ادامه داد: میزان تولید آب در این مجتمع براساس بررسی های فنی به میزان 10 لیتر بر ثانیه است که امیدواریم این عدد در آینده ای نزدیک و با وارد شدن چاه جدید در مدار به 17 لیتر بر ثانیه برسد.

وی ابراز امیدواری نمود با افزایش میزان تولید آب در این مجتمع و حفر و تجهیز منابع آبی جدید، جمعیت 5900 نفری روستاهای این مجتمع به طور کامل تحت پوشش قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه طول خطوط انتقال موجود در این مجتمع 72 کیلومتر است؛ خاطر نشان کرد: در حال حاضر قسمت عمده پیمان این مرحله از پروژه شامل اجرای 9 کیلومتر خط انتقال است که از روستای ده ته آغاز و تا روستای زنوغان ادامه می یابد و تاکنون بالغ بر 46 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

صفوی نژاد یادآور شد: براساس پیمان، مدت این پروژه شش ماه و مبلغ اعتبار آن 4 میلیارد و 200 میلیون ریال می باشد و از اواسط اردیبهشت ماه آغاز گردیده است.

در ادامه، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با اشاره به فرسودگی تاسیسات آبرسانی این مجتمع، تصریح کرد: بیش از 220 دستگاه کنتور خراب، بیش از 24 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع، بالغ بر 200 مترمکعب مخزن فرسوده و همچنین یک حلقه چاه خارج شده از مدار از جمله تاسیسات فرسوده موجود در این مجتمع است که طبق برآورد به عمل آمده بالغ بر 18 میلیارد و 700 میلیون ریال هزینه جهت اصلاح و بازسازی آن مورد نیاز می باشد.

وی اعتبارات مصوب سال مالی 96 مجتمع آبرسانی کویر شهرستان طبس را برابر با 35 میلیارد و 500 میلیون ریال عنوان کرد و افزود: از این میزان حدود 53 درصد و بالغ بر 18 میلیارد و 837 میلیون ریال تخصیص یافته است.

صفوی نژاد در پایان خاطرنشان کرد: تامین اعتبارات برای سال مالی 1397 به طور جدی در دست اقدام و پیگیری می باشد.

مدیرعامل آبفار خراسان جنوبی در آستانه هفته صرفه جویی در مصرف آب: بیش از 76 درصد از مشترکین خانگی، الگوی مصرف را رعایت کردند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی ضمن گرامیداشت هفته صرفه جویی در مصرف آب از رعایت الگوی مصرف توسط بیش از 76 درصد از مشترکین خانگی این شرکت در دوره اول سال 97 خبر داد.

مهدی صفوی نژاد با بیان این مطلب افزود: این میزان از مشترکین طی دوماهه مربوط به دوره اول سال جاری، بالغ بر یک میلیون مترمکعب آب مصرف داشتند و در شرایط مطلوب مصرفی قرار گرفته اند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی در ادامه به مصرف مشترکین بیش از الگوی مصرف اشاره کرد و یادآور شد: بالغ بر 22 درصد از مشترکین خانگی بیش از میزان الگوی مصرف استفاده نموده اند که مجموع مصرف این تعداد نیز یک میلیون مترمکعب و برابر با مصرف مشترکین تا الگوی مصرف می باشد.

صفوی نژاد به تابستان گرم پیش رو و همچنین تنشهای آبی اشاره کرد و اظهار داشت: تمامی توان مجموعه شرکت در سطح استان در جهت کاهش هرچه بیشتر معضلات کم آبی در تابستان بسیج گردیده است و چنانچه همچون همیشه همکاری های مردم چه در رعایت الگوی مصرف و همچنین مدیریت صحیح مصرف در کنار تلاش مسئولین واقع گردد قطعا تابستان امسال نیز با مشکلات کمتری طی خواهد شد.

وی فصل گرم در استان را از اواخر اردیبهشت ماه تا اواخر پاییز عنوان نمود و گفت: در زمان پیک مصرف و اوج گرما نزدیک به 460 روستا با جمعیتی بالغ بر 63 هزار نفر توسط ناوگان آبرسانی سیار آبرسانی میشوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی به مشکلات عملیات اجرایی پروژه ها آبرسانی اشاره کرد و افزود: پراکندگی روستاهای هدف آبرسانی و کافی نبودن اعتبارات و همچنین کمبود نیروی انسانی و پیمانکار از جمله مشکلات فراروی شرکت در بحث اجرای پروژه های آبرسانی است.

وی با بیان اینکه فرآیند تامین، انتقال و توزیع آب در روستاها به طور کامل برعهده شرکتهای آب و فاضلاب روستایی است تصریح کرد: به جهت پراکندگی و عدم تراکم جمعیت روستایی در استان، گاهاً جهت انتقال آب از محل چاه و یا منابع پایدار آبی به اولین روستا، اقدام به احداث چندین کیلومتر خط انتقال با ایستگاههای پمپاژ متعدد و دیگر تاسیسات با هزینه های قابل توجه گردیده است و این درحالی است که تا این قسمت از پروژه که شامل صرف هزینه و وقت زیادی شده هیچ روستایی هنوز از نعمت آب برخوردار نشده است.

صفوی نژاد با دعوت از اهالی روستاهای در دست آبرسانی به خویشتنداری و صبوری، ابراز امیدواری کرد با همکاری مردم و مسئولین، فرآیند اجرایی پروژه های آبرسانی سرعت بیشتری گرفته و طعم خدمت رسانی به کام همگان شیرین آید.   

مدیرامور آب و فاضلاب روستایی قاین اعلام کرد: حفر چاه جدید مجتمع آبرسانی گرماب

مدیرامور آب و فاضلاب روستایی قاین از قرارداد حفر چاه جدید در مجتمع آبرسانی گرماب خبرداد و گفت: ظرف 10 روز آینده حفر چاه جدید در مجتمع گرماب آغاز خواهد شد.

محمد رضا عیدی  افزود: روستای گرماب یکی از بزرگترین روستاهای عشایری شهرستان قاینات است که در 68 کیلومتری قاین قرار دارد و بیش از 250 خانوار در این روستا ساکن هستند.

وی ادامه داد: مدتی است که اهالی روستا با کمبود شدید آب مواجه هستند به طوری که تعدادی از اهالی روستا مدت استفاده از آب را در شبانه روز 20 دقیقه اعلام می کنند و خواستار پیگیری مسئولین و رفع مشکل آبرسانی به این روستا هستند.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی قاین گفت: مجتمع گرماب بین دو شهرستان قاینات و زیرکوه قرار دارد و تولید و استحصال آب در شهرستان زیرکوه صورت می گیرد و پس از استحصال آب اول به 4 روستا از شهرستان زیرکوه می رسد و سپس به امیرآباد سرچشمه، سرمستی، گرماب، تیگاب و مهدی آباد از شهرستان قاینات می رسد.

وی افزود: این مجتمع 9 روستا را در برمی گیرد و به دلیل خشکسالی های 20 ساله چاه با کاهش شدید دبی آب مواجه شده است .

عیدی گفت: هر میزان آب که در اختیار ما قرار می گیرد بر اساس جیره بندی بین 5 روستا توزیع می شود .

وی با تاکید بر این که مردم باید در این بحران بی آبی صرفه جویی بیشتری داشته باشند گفت: ما نمی گوییم مشکل آب روستاهای مجتمع گرماب صد در صد حل شده است اما روستاهای تیگاب و مهدی آباد نسبت به گرماب در وضعیت بهتری قرار دارند و خواسته ما از مردم گرماب هم این است که در مصرف آب صرفه جویی بیشتری داشته باشند.

مدیر امور آبفار قاین به حمل آب به این روستاها اشاره کرد و ادامه داد: در جهت حل مشکل آب این روستاها، آبرسانی سیار به روستا نیز در دستور کار قرار گرفته است و تا حل کامل مشکل ادامه خواهد یافت..

عیدی از قرارداد با پیمانکار در جهت حفر چاه جدید خبرداد و گفت: قراردادی با یک شرکت پیمانکاری منعقد گردیده است و این شرکت نیز قول داده است ظرف مدت 14 روز آینده حفر چاه جدید در مجتمع گرماب را آغاز کند.

وی از عموم مردم خواست تا با صرفه جویی در مصرف آب، همکاری بیشتری با امور آبفار روستایی داشته باشند تا این امور نیز بتواند با افزایش ساعات بهره مندی مردم از آب، خدمات رسانی بهتر و بیشتری به مردم داشته باشد

رئیس اداره آب بدون درآمد آبفار خراسان جنوبی: اولین اولویت شرکت، صیانت از منابع آبی در اختیار

استان خراسان جنوبی در جمع کم آب ترین مناطق کشور می باشد که این مهم کنترل و کاهش هدر رفت را بیش از پیش ضرروری می نمایاند.

رئیس اداره آب بدون درآمد و مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با بیان این موضوع افزود: صیانت و حفاظت از منابع ارزشمند آبی، که در شرایط بحرانی قرار دارند، در گرو مهمترین و الویت دارترین وظایف و اهداف شرکتهای آب و فاضلاب قرار دارند.

محسن عزیزی ضمن اشاره به محدودیت ذخایر آبی کشور ادامه داد: مدیریت داشته ها و توجه به مصرف بهینه در کشور بسیار ارزشمند است و باید تمامی فعالیتهای مرتبط در این راستا تبین و مورد توجه قرار گیرد.

رئیس اداره آب بدون درآمد و مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی تصریح کرد: در نیمه دوم سال گذشته توجه به اتلاف آب در شبکه های آبرسانی وارد مرحله جدیدی از اجرا گردید.

وی با اعلام اینکه سال گذشته به میزان 11 لیتر بر ثانیه در عملیات نشت یابی مورد اصلاح قرار گرفت؛ یادآور شد: این میزان در سه ماهه پایانی سال و در قالب 27 مورد نشت یابی صورت گرفته است که بر آن اساس شهرستان بشرویه با 3.7 لیتر بر ثانیه بیشترین میزان کشف نشتی را در سال گذشته داشته است.

عزیزی همچنین افزود: شهرستانهای طبس، بیرجند، خوسف و قاین نیز از جمله شهرستانهایی بودند که در سال گذشته مورد اقدامات نشت یابی واقع شده اند.

رئیس اداره آب بدون درآمد و مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی تاکید کرد: خرید تجهیزات به روز و پیشرفته و تشکیل اکیپ های تخصصی متعدد در شهرستانها از یک طرف و هم سویی و هم اندیشی مدیران ستادی و شهرستانی در جهت کاهش هدر رفت در شبکه های آبرسانی از طرف دیگر، موجبات حرکت در این مسیر را میسر نمود.

محسن عزیزی با بیان این نکته به افزایش چشمگیر عملیات نشت یابی در دو ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: کشف 38 مورد نشتی به میزان 15 لیتر برثانیه طی دو ماه آغازین سال جاری در شبکه های توزیع روستایی در سطح استان از اقدامات کنونی در جهت جلوگیری از اتلاف و هدر رفت آب در شبکه ها می باشد.

وی با بیان اینکه هدر رفت آب در شبکه های آبرسانی روستایی استان، حدود 35 درصد می باشد؛ ابراز امیدواری کرد ضمن جذب اعتبارات کافی جهت اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده، بتوانیم به میزان قابل توجهی از هدر رفت آب کاسته و در صیانت از منابع محدود آبی استان و کشورمان سهیم باشیم.

 
 
 
 


 

 

 

پیوندها

 

 
 

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت خبری شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی محفوظ میباشد
طراحی و پیاده سازی توسط مجتمع برنامه نویسی حرفه ای ایرانیان