Thursday, 25 April 2019
 
آخرین اخبار
 

"مجتمع آبرسانی خوشاب"، پروژه ای در نقطه صفر مرزی خراسان جنوبی

در تمامی ادوار تاریخی، مرزهای شرقی کشور دست خوش ناامنی ها و تلاطمهای بیگانه و اشرار بوده است. در سالیان اخیر و به مدد حضور غیور مردان و مرزبانان میهن اسلامی، این ناملایمات به حداقل ممکن رسیده است.

با این وجود بر کسی پوشیده نیست حضور اهالی بومی منطقه نقش شایان توجهی در برقراری این امنیت داشته است؛ لذا برقراری و ایجاد حداقلی امکانات زیرساختی در این مناطق می تواند اقدامات پیشگیرانه در برابر مهاجرتهای احتمالی این اقوام باشد.

از تعداد 11 شهرستان استان خراسان جنوبی، 4 شهرستان دارای مناطق مرزی مشترک با کشور افغانستان می باشند که این شهرستانها عبارتند از: نهبندان، سربیشه، درمیان و زیرکوه.

بخش درح از دهستان لانو شهرستان سربیشه یکی از این مناطق می باشد که همجوار خط مرزی این شهرستان واقع شده است. وجود چاههای کشاورزی، بازارچه های مرزی و پاسگاههای انتظامی و مرزبانی، خیل قابل توجه جمعیتی را در این منطقه به همراه دارد که کم توجهی به این مناطق ممکن است موجبات مهاجرت و دیگر لطمات را درپی داشته باشد.

بی شک تامین آب آشامیدنی و بهداشتی سالم جهت اهالی این منطقه، می تواند یکی از مهمترین اقدامات زیربنایی جهت جلوگیری از مهاجرت در منطقه باشد.

برهمین اساس شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی به عنوان یکی از متولیان امکانات زیرساختی، همواره درصدد اجرای پروژه های آبرسانی روستایی در مناطق مختلف، بویژه مناطق مرزی استان می باشد.

مجتمع آبرسانی روستایی خوشاب شهرستان سربیشه که در دهستان لانو و بخش درح واقع است، 13 روستا با جمعیت 860 خانوار و 2 هزار و 893 نفر را تحت پوشش قرار می دهد؛ درحال حاضر 6 روستا از این مجتمع تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار گرفته اند که عبارتنداز: خوشاب، مشوکی، درخت توت، لانو، نوده علیا و گلوباغ.

این پروژه از اوایل سال 1395به پیمان گذاشته شد و پس از طی مراحل قانونی به پیمانکار منتخب ابلاغ گردید.

از لحاظ حجم عملیاتی، این پروژه شامل احداث سه مخزن ذخیره به حجم مجموع 1100 مترمکعب، اجرای سه مورد حصارکشی به طول مجموع 400 متر و اجرای 18 هزار و 82 متر خط انتقال می باشد.

احداث سه باب اتاقک برق و یک باب اتاقک کلریناتور، احداث سه باب موتورخانه تیپ f، اجرای 30 باب حوضچه شیرآلات، اجرای 65 مورد علائم مسیر و تهیه نقشه چون ساخت با تمام جزئیات از دیگر احجام عملیاتی این پروژه است.

از مشخصات این پروژه، با توجه به مرزی بودن آن، رعایت نکات و اصول پدافند غیرعامل می باشد که از آن دست می توان به نحوه رنگ آمیزی تاسیسات و حصارکشی های آن اشاره کرد.

در ادامه روند اجرایی این مجتمع، آبرسانی به 7 روستای دیگر نیز در دستور کار می باشد که امید آن میرود در صورت تامین اعتبارات مربوطه و با همکاری و همدلی مهندسین شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی این مهم تحقق یابد و تمامی اهالی روستاهای این منطقه (13 روستای طرح) از نعمت آب آشامیدنی و بهداشتی سالم بهره مند گردند.  

با حضور مدیرعامل آبفار خراسان جنوبی انجام گرفت؛ بررسی روند پیشرفت فیزیکی پروژه های اجرایی شهرستان درمیان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی به همراه تنی چند از مدیران و کارشناسان این شرکت، با حضور در منطقه، روند اجرایی پروژه های آبرسانی روستایی شهرستان درمیان را مورد بررسی قرار داد.

راستین راستکار، مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان، ضمن تایید این خبر اظهار داشت: در بخشی از این بازدید مجتمع های درمیان و فخرود مورد ارزیابی میدانی قرار گرفت و از محل چاه، تاسیسات و همچنین خطوط انتقال این پروژه ها دیدن به عمل آمد.

وی ادامه داد: در جریان این بازدید، تذکرات و موارد متعددی در جهت تسریع در روند اجرای این پروژه ها مورد طرح و برسی واقع گردید، تا هرچه زودتر شاهد اتمام پروژه و بهره برداری از آن باشیم.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان همچنین به بررسی میدانی پروژه آبرسانی مجتمع کلاته ملا اشاره کرد و افزود: در ابتدای مسیر، از مراحل اجرای شبکه توزیع روستای نخاب بازدید به عمل امد و دستورات و تدکرات لازم به پیمانکار داده شد و مقرر گردید تا در اسرع وقت عملیات اجرای خط انتقال و احداث مخزن ذخیره روستا نیز آعاز گردد.

راستین راستکار ادامه داد: مسیر اجرای خط انتقال و مخزن ذخیره روستای گیت از دیگر مناطقی بود که تحت بررسی قرار گرفت و موارد فنی و اصولی در جلسه هم اندیشی و نشستی که در محل کارگاه پروژه برگزار شد به کارشناسان و ناظر و پیمانکار داده شد تا سریعا پیگیری و انجام گردد.

وی به بازدید از مسیر اجرای ۱۴ کیلومتر خط انتقال لوله جی ار پی دشت شیرکاب اشاره کرد و یادآور شد: این مسیر جهت اتصال چاه زیدان به چاه دشت شیرکاب در حال اجرا است که جهت تامین آب و جبران کمبود احتمالی روستاهای مجتمع زیدان خواهد بود.

راستکار همچنین با بیان اینکه کار در مسیرهای کوهستانی و صعب العبور و صددرصد سنگی، بسیار دشوار و پرهزینه است، تصریح کرد: اجرای لوله گذاری خط انتقال روستاهای انیک و نوغاب در دست اجرا می باشد که کوهستانی بودن منطقه سرعت این پروژه را بسیار کند کرده است.

وی افزود: مطابق با دستور مدیرعامل شرکت، مقرر گردید ظرف مدت محدود، نسبت به تسریع در اجرای مسیرهای اولویت دار پروژه و احداث برخی مخازن و اتمام لوله گذاری مسیرها تحت نظارت بیشتر ناظرین استان و شهرستان و همچنین ناظر مشاور، اقدامات مقتضی صورت پذیرد.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان با اشاره به حجم عملیات منطبق با پیمان اجرایی پروژه آبرسانی مجتمع کلاته ملا اظهار داشت: طبق این پیمان که به مدت دو سال و در مهرماه سال ۹۶ منعقد گردیده است، حدود ۷۰ کیلومتر خط انتقال، ۵ کیلومتر شبکه توزیع با احداث ۱۳ باب مخزن ذخیره، ۲ باب ایستگاه پمپاژ، چاهک پمپار، اتاقک تابلو برق و... از جمله احجام عملیاتی این پروژه می باشد.

وی ادامه داد: حدودا با گذشت یکسال از مدت پیمان، بنا به دلایل اقتصادی و نوسانات بازار و عدم تامین لوله و اتصالات و همچنین مصالح پای کار علی الخصوص میلگرد و اهن الات مورد نیاز، تاکنون پیشرفت پروژه شرایط مطلوبی نداشته است.

وی با توجه به مذاکرات و تعاملات انجام شده ابراز امیدواری کرد که سریعا میلگرد و مصالح مورد نیاز در این بخش کار، تامین و عملیات اجرایی این پروژه با جدیت ادامه یابد.

سرپرست معاونت بهره برداری شرکت آبفار خراسان جنوبی معرفی شد

طی مراسمی و با حضور مدیران امور شهرستانها و روسای ادارات ستاد استان، در قالب احکام جداگانه ای، سرپرست معاونت بهره برداری، سرپرست امور شهرستان بیرجند و سرپرست اداره پشتیبانی و خدمات عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی معرفی شدند.

بر همین اساس، طی حکمی از سوی مهدی صفوی نژاد، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی، غلامرضا شاهی به عنوان سرپرست معاونت بهره برداری این شرکت انتخاب شد و از خدمات و تلاشهای شایسته علی محمدزاده، معاون اسبق بهره برداری شرکت تقدیر و تشکر صورت گرفت.

همچنین، در قالب حکم جداگانه ای از سوی مدیرعامل شرکت، علی محمدزاده بعنوان سرپرست امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجند معرفی شد.

در بخش دیگری از این مراسم، روح ا... آهنی نیز به عنوان سرپرست اداره پشتیبانی و خدمات عمومی منصوب گردید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی در جمع معاونین، مدیران و روسای ادارات ضمن ابراز خشنودی و رضایت از عملکرد علی محمدزاده ابراز امیدواری کرد مهندس شاهی ضمن بهره گیری از تجربیات و تخصص ایشان در سمت جدید موفق و پیشرو باشد.

مهدی صفوی نژاد به تلاشها و زحمات تمامی همکاران در نیمه نخست سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به خشکساليها و همچنین مشکل کم آبي در برخی روستاهاي استان، فشارها و زحمات فراوانی جهت عبور از بحران تابستان امسال بر بدنه شرکت تحمیل گردید که به مدد تلاش شبانه روزی تمامی پرسنل استان، در حال گذر از این شرایط هستیم.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح پروژه های هفته دولت، افزود: بهره برداری از تک تک پروژه های شرکت به معنی به بار نشستن زحمات مجموعه شرکت است و این تنها بخش کوچکی از خدمات آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی می باشد.

 در پایان این مراسم احکام انتصاب آقایان غلامرضا شاهی به عنوان سرپرست معاونت بهره برداری، علی محمدزاده به عنوان سرپرست امور آبفار شهرستان بیرجند و روح ا... آهنی به عنوان سرپرست اداره پشتیبانی و خدمات عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی به ایشان اعطا گردید.

رفع عطش روستاهای همند و خونیک علیا در شهرستان نهبندان خراسان جنوبی

با مشارکت و همکاری اهالی، مشکل بی آبی در روستاهای همند و خونیک علیا شهرستان نهبندان مرتفع شد.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهبندان با اعلام این خبر اظهار داشت: با تجهیز و بهره برداری از چاه رزرو طارق و اجرای 3 هزار متر خط انتقال و توزیع در مجتمع همند و خونیک علیا مشکل کمبود آب در این روستاها برطرف شد.

سید محمدعلی محمدی افزود: با وارد شدن این چاه به شبکه، قطعی آب در مجتمع طارق و به طبع آن در روستاهای همند و خونیک علیا مرتفع شد.

وی از همکاری شورا و دهیار و مردم روستای همند و خونیک علیا قدردانی کرد و افزود: برای اجرای این خط انتقال همند تا خونیک شورا، دهیار و اهالی روستای خونیک مشارکت داشتند.

با اعتباری بالغ بر 11 میلیارد ریال، پروژه آبرسانی به روستای شوشود شهرستان بیرجند در خراسان جنوبی به بهره برداری رسید

با حضور فرماندار شهرستان بیرجند، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی و تنی چند از مسئولین استانی و شهرستانی، پروژه آبرسانی به روستای شوشود شهرستان بیرجند به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی ضمن تایید این خبر اظهار داشت: عملیات اجرایی آبرسانی به روستای شوشود از سال 1395 آغاز گردید و تاکنون ادامه داشته و افتتاح می شود.

مهدی صفوی نژاد افزود: جهت اجرای این پروژه اعتباری بالغ بر 10 میلیارد و 764 میلیون ریال هزینه شده است و 141 خانوار با جمعیتی برابر با 460 نفر از آن بهره مند گردیده اند.

وی در ادامه به حجم عملیات اجرایی این پروژه اشاره کرد و یادآور شد: در این پروژه، 12 هزار و 406 متر لوله گذاری در خط انتقال، اجرای یک باب مخزن ذخیره بتنی به حجم 60 مترمکعب، ساخت بک باب ایستگاه شناور تیپ  fو یک باب ایستگاه پمپاژ احداث شده است.

صفوی نژاد همچنین تصریح کرد: احداث 17 باب حوضچه شیرآلات، 252 متر شبکه برق، اجرای 3500 متر جاده دسترسی و ۱۸۰ متر حصارکشی از جمله دیگر اقدامات در این پروژه است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه روستای شوشود از یک حلقه چاه دستی با کیفیت بالا جهت آب شرب برخوردار می باشد؛ خاطر نشان کرد: این پروژه دارای ضریب پایداری و اطمینان خوبی است و از طرفی هدف، حفظ داشته های موجود و بالا بردن رفاه و آسایش مردم در جهت مصرف آب بهداشتی می باشد.

وی ادامه داد: شایان ذکر است که آب این پروژه از کیفیت مطلوبی برخوردار است و با توجه به 150 لیتر سرانه مصرف، میتوان با توجه به خطوط و منابع  و میزان دبی چاه، بیش از دو برابر جمعیت فعلی را تحت پوشش قرار داد.

 
 
 
 


 

 

 

پیوندها

 

 
 

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت خبری شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی محفوظ میباشد
طراحی و پیاده سازی توسط مجتمع برنامه نویسی حرفه ای ایرانیان